Anasayfa » AK PARTİ » Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Biden’e sert tepki

Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Biden’e sert tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Türkiye ile ilgili sözlerine sert çıktı. ABD’yi yönetmeye talip bir ismin Türkiye’yi ve yönettiği ülkeyi bilmemesinin cahillik olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Biden’ın daha önce de Erdoğan’dan benzer sözler nedeniyle özür dilediğini hatırlattı. 

Bakan Çavuşoğlu, Dominik Cumhuriyeti’ndeki temasları sırasında gazetecilerin sorularını cevapladı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmesinde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı politikasının anlatıldığını söyleyen Çavuşoğlu görüşmelerin her iki ülke içinde verimli geçtiğini kaydetti.

İşte Çavuşoğlu’nun açıklamaları;

(Pompeo görüşmesi) Uzmanlar düzeyinde Libya konusunda görüşmelerin devam etmesi konusunda karar aldık. Ayrıca Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki tutumu ve hem Kıbrıs ekseninde hem de genel anlamda Doğu Akdeniz’de neler olduğunu ve Türkiye’nin bu süreçte yapıcı yaklaşımlarını anlattık. Türkiye’nin haklı davasını ve kıta sahanlığımızın ne olduğu ve burada ne adımlar attığımızı anlattık, konuştuk. Niye bunları söylüyorum? Yunanistan hep kara propaganda yapıyor. Türkiye’nin haksız olduğunu uluslararası hukuku çiğnediğini söylüyor. Oysa bizim yaptığımız her şey uluslararası hukuka uygun. Elbette her zaman diyalogdan yana olduk. Burada Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat gösterdi ama herkese daha önceden söylemişiz. Bakın Yunanistan’dan tersine göreceksiniz dedik ve bunu da gördük, gördüler. Özellikle son zamanlardaki gelişmeler hakkında da detaylı bilgi sahibi olduğunu gördük. 

Joe Biden’in açıklamaları

Biden’in tabii medyaya da yeni yansıyan konuşmalarına bakınca insan üzülüyor. Büyük bir devlet olan ABD’nin başkan adayının her şeyden önce konuşma üslubuna bakınca üzülüyor. Diplomatik tahammüllere aykırı ama diğer taraftan da çok ciddi hatalar var. Yani bilgi noksanlığı var, maddi hatalar var. Bunlar bizim hoşumuza gitsin gitmesin ama hatalar var. Örneğin hükümet unsurları diye bir terminoloji kullandı. Sanırım bunlar Obama döneminde yardımcısıyken terör unsurlarıyla yatıp kalktıkları için unsur diye tabir ediyor.

“İnanılacak gibi bir şey değil”

Yani milletin iradesiyle seçilmiş hükümeti, hükümet unsurları diye tarif edilmesi inanılacak gibi bir şey değil. Bir başkan adayının, başkan yardımcılığı yapmış bir kişinin böyle hatalara düşmesi gerçekten ilginç bir durum.

“Haddini aşan cümleler”

Diğer taraftan Kürt kökenliler diyor. Meclise girmelerini sağladık gibi haddini aşan cümleler var. Bu ülkede Kurtuluş Savaşı’nı verirken Çanakkale Savaşı’nı verirken Kürt kardeşlerimiz ve diğer kardeşlerimizle birlikte hep beraber verdik. Kürt kardeşlerimiz kurucu mecliste de vardı. Dolayısıyla sen kimsin böyle Kürtler’in de Meclis’e girmesini sağladık diyorsun. Bunların da Kürtler’den anladıkları Kürt kelimesinden anladığı teröristler. Yani PKK, PYD… Kimse kusura bakmasın Kürt kardeşlerimiz Meclis’te de olacak devlette de olacak hükümette de olacak ama bu ülkede teröristlere yer yoktur. Bu konuda da haddini aştığını görüyoruz. 

Biden defalarca Erdoğan’dan özür dilemiş

Bir de iki kere altını çizerek darbeyle değil diyor muhalefete destek vererek hükümeti yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı değiştirmek gerektiğini söylüyor. İki kez vurgulamasından şunu anlıyorum. Darbeyle değiştirmek istedik olmadı dolayısıyla taktik ve yöntem değiştirelim. Esasen geçmişte de 2014’te Türkiye ile ilgili yine bir konuşma yapmıştı. Sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak özür dilemişti. 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra yine Ankara’ya gelerek Cumnhurbaşkanımızın huzurunda özür dilemişti. Şimdi anlıyoruz ki o günkü özür dileyiş şekliyle söylüyorum. Şimdi anlıyoruz ki o gün timsah gözyaşları döküyormuş. Yani samimiyetsiz olduğunu da anlıyoruz. Yani ABD’yi yönetmeye talip olmuş birisinin bu kadar bilgisiz bir şekilde Türkiye ilgili yorum yapması kendi ülkesiyle ilgili gerçekleri bilmemesi de ilginç bir konu.

“Cahilce ve haddini aşan bir açıklama”

Türk milletini de tanımayan cahilce yapılmış haddini aşan bir açıklama. Türkiye’nin kendi içinde çekişmeler olur ve bunlar doğaldır ama biz sonuçta demokratik ve şeffaf biçimde seçimler düzenliyoruz. Çok partili döneme geçtikten sonraki dönemi söylüyorum. Dolayısıyla hükümete yani cumhurbaşkanlığına kimin geçeceğine milletimiz karar verir. ABD’den ya da başka bir yerden birisi karar veremez.”

KAYNAK

Yazar Hakkında: Gurmelgyo
Emlak Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Projeler Haberleri
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Güncel Haberler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Diğer Kategoriler
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com